Terapia magnetyczna

Terapia magnetyczna

Magnetoterapia jest jedną z najbardziej popularnych metod fizykoterapeutycznych ostatnich lat, która wspomaga leczenie ogólne wielu schorzeń. Terapia magnetyczna łagodzi dolegliwości bólowe oraz przyspiesza proces regeneracji. Na szeroką skalę wykorzystywana jest w ortopedii, reumatologii czy chorobach wewnętrznych. Zbiegi z wykorzystywaniem właściwości pola magnetycznego przynoszą szereg korzyści. Wpływają pozytywnie na zdrowie oraz poprawiają samopoczucie.

Po przyłożeniu magnesu do naszego ciała, mięśnie i tkanki miękkie wydłużają się i relaksują, fale magnetyczne przechodzą przez tkanki i zostają wzbudzone prądy wtórne. Kiedy te prądy zderzają się z falami magnetycznymi, dochodzi do uderzeń cieplnych w elektory w komórkach ciała. Uderzenia termalne są bardzo skuteczne w redukowaniu obrzęku mięśni i bólu. Ruch hemoglobiny w naczyniach krwionośnych zostaje przyspieszony, co zostało zaobserwowane w badaniach termograficznych. Zawartość we krwi wapnia, cholesterolu i kwasu mlekowego ulega zmniejszeniu. „Krew zmęczona” zostaje oczyszczona i zwiększa się cyrkulacja. Istnieje też silny dowód na istnienie mechanizmu blokującego ból we włóknach nerwowych, kiedy są one wystawione na działanie pól magnetycznych.

 

Terapia stałym polem magnetycznym daje dobre wyniki w leczeniu licznych schorzeń układu kostnego, mięśniowego oraz krążenia, wspomaga leczenie stanów depresyjnych. Pole magnetyczne przenika przez ciało, uruchamiając procesy fizjologiczne, zwłaszcza w obrębie błon biologicznych. Regeneruje komórki uszkodzone poprzez poprawę kinetyki enzymów i repolaryzację w błonie komórkowej. Znacznie wpływa na łagodzenie bólu, zmniejsza obrzęk, podnosi witalność organizmu, przywraca równowagę energetyczną, przyspiesza gojenie się ran.

Terapia magnetyczna jak widać ma wiele zalet, jednak są przypadki, w których zalecana jest dodatkowa konsultacja lekarska są to; choroby nowotworowe, duże endoprotezy z metalu czy odbycie bezpośrednio zabiegów operacyjnych. Przeciwskazaniem do takiej terapii będzie pompa insulinowa, rozrusznik serca oraz ciąża.